top of page

Správné držení těla

Je to poloha, ve které je tělo udržováno ve vzpřímené poloze proti gravitaci, při stoji, sezení nebo v lehu.


Správné držení těla vyžaduje trénink těla, kdy jsou svaly a vazy méně napjaté během pohybu nebo zátěže.

Správné držení těla umožňuje:

· Udržovat kosti a klouby ve správné poloze tak, aby byla umožněna správná funkce svalů.

· Pomáhá snížit abnormální zátěž na kloubní povrchy, která by mohla vyústit v artrózu.

· Snižuje napětí vazů páteře a předchází jejímu zafixování v abnormální poloze.

· Zmírňuje a předchází únavě, protože tělo je používáno účinněji, to vyžaduje méně energie.

· Předchází podvrtnutí a problémům z přetížení.

· Předchází bolesti zad, bolestem hlavy, svalovým spazmům a bolesti.


Stoj

Správně: jsou stažené hýžďové a břišní svaly, ramena jsou mírně tlačena vzad a dolů, lopatky držíme u sebe. Bradu/hlavu zasuneme mírně dozadu. Stejné je to i při chůzi.

Osa těla se mění pouze při běhu, kdy se osa těla naklání dopředu ve směru běhu.

Špatně: jsou povolené břišní a hýžďové svaly, ramena jsou vpředu, záda jsou ochablá/zakulacená. Hlava je předsunuta dopředu nebo předkloněná.

Sed

Správně: důležitá je výška sezení. Kyčelní klouby by měly být ve výši kolen, nebo mírně výše, tzn. že kolenní klouby by měly být přibližně v úhlu 90-100°. Zatneme hýžďové a břišní svaly, lopatky stáhneme více k sobě, ramena tlačíme mírně dozadu a dolů, narovnáme páteř.


Pro správné sezení je nutné také upravit pracovní plochu a potřeby. Je třeba mít nastavenu správnou výšku stolu, a to tak aby při správném sedu bylo možné se správnou polohou ramen položit předloktí na stůl tak, že paže budou mírně předpažené a lokty budou svírat přibližně pravý úhel. Zápěstí by mělo být v neutrální pozici. Důležité je umístění monitoru při práci na počítači a to tak, aby hlava byla v rovině s páteří a monitor byl umístěn ve výši očí.


Špatně: ochablé sezení, záda jsou kulatá, jsou povolené břišní svaly, ramena jsou vpředu, hlava je předkloněna, nebo předsunuta. Při tomto sedu nesvírají kyčelní a kolenní klouby pravý úhel.

Zvedání břemen

Správně: při zvedání břemene podřepneme, narovnáme záda, zpevníme zádové, břišní a hýžďové svaly. S takto zpevněným trupem zvedáme břemeno z dřepu. Nepředkláníme se. Při tomto manévru je trup pevný a břemeno je zvedáno pomocí svalů na dolních končetinách, nehrozí poškození meziobratlové plotýnky, neboť je páteř v rovině a zpevněná svaly trupu.


Špatně: Záda jsou ohnutá v předklonu, kolena jsou natažená nebo jen lehce pokrčená, břemeno je zdviháno švihem záklonem trupu. Prostory mezi obratli jsou v při tomto manévru otevřené směrem dozadu, hrozí protržení meziobratlové ploténky a její výhřez směrem dozadu.


Nošení břemen

Správně:

Při přenášení břemen v rukou je důležité rozložit váhu na obě

strany, použitím např. dvou tašek do kterých břemeno rovnoměrně rozložíme. Pokud je nutné nést břemeno na jedné straně, je dobré umístit tašku do podpaží a mírně před tělem. Tak zachováme rovné držení páteře, tj. správný stoj.Špatně: váha břemena spočívá na jedné polovině těla, dochází k úklonu trupu a vychýlení páteře z osy.

Nejvhodnější je použití batohu a jeho nošení na zádech. I při použití batohu je třeba mít správně nastavenou dálku ramenních popruhů. Ty je dobré mít spojené vpředu elastickou sponou. O tom, jak vybrat správný batoh budu psát v jiném příspěvku.


750 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page