Bolesti zad jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé vyhledávají lékařskou pomoc nebo proč nejsou schopní pracovat. Bolesti zad jsou celosvětově nejčastější příčinou pracovní neschopnosti.
Naštěstí existují opatření, která mohou pomoci zabránit většině příhod bolesti zad nebo je zmírnit, zejména u lidí mladších 60 let. Pokud prevence selže, jednoduchá domácí léčba a správné používání těla často dokáže záda vyléčit během několika týdnů. Chirurgický zákrok je k léčbě bolesti zad nutný jen zřídkakdy.
Příznaky
Bolest zad může být různá, od bolesti svalů až po vystřelování, pálení nebo bodání. Bolest může také vyzařovat do končetin. Ohýbání, rotace, zvedání, stání nebo chůze mohou bolest zhoršit.
Kdy navštívit lékaře
![Ilustrace bolesti zad](https://static.wixstatic.com/media/27f744_ece46d30ba6b4ccab0db15043fc5d40f~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_980,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/27f744_ece46d30ba6b4ccab0db15043fc5d40f~mv2.jpg)
Většina bolestí zad se časem zlepší díky domácí léčbě a samoléčbě, často během několika týdnů.
Vyhledejte lékaře v případě bolesti zad, která:
Trvá déle než několik týdnů.
Je silná a nezlepší se odpočinkem.
Šíří se po jedné nebo obou nohách, zejména pokud zasahuje pod koleno.
Způsobuje slabost, necitlivost nebo brnění v jedné nebo obou nohách.
Je spojena s nevysvětlitelným úbytkem hmotnosti.
U některých lidí může bolest zad signalizovat vážný zdravotní problém. Je to vzácné, ale vyhledejte okamžitou péči v případě bolesti zad, která:
Způsobuje nové problémy se střevy nebo močovým měchýřem.
Je doprovázena horečkou.
následuje po pádu, úderu do zad nebo jiném zranění.
Rizikové faktory
Bolesti zad se mohou objevit u každého, dokonce i u dětí a dospívajících. Tyto faktory mohou zvyšovat riziko vzniku bolesti zad:
Věk. Bolesti zad se objevují častěji s přibývajícím věkem, a to již kolem 30. nebo 40. roku života.
Nedostatek pohybu. Slabé, nepoužívané svaly v oblasti zad a břicha mohou vést k bolestem zad.
Nadměrná hmotnost. Nadměrná tělesná hmotnost představuje pro záda dodatečnou zátěž.
Nemoci. Některé typy artritidy a rakoviny mohou přispívat k bolestem zad.
Nesprávné zvedání. Používání zad místo nohou může vést k bolestem zad.
Psychické stavy. Zdá se, že lidé se sklonem k depresím a úzkostem mají větší riziko bolesti zad. Stres může způsobovat svalové napětí, které může přispívat k bolestem zad.
Kouření. Lidé, kteří kouří, mají zvýšenou míru bolestí zad. K tomu může docházet proto, že kouření způsobuje kašel, který může vést ke vzniku kýly. Kouření také může snižovat průtok krve páteří a zvyšovat riziko osteoporózy.
Prevence
Zlepšení fyzické kondice a učení se a procvičování používání těla může pomoci předcházet bolestem zad.Udržovat záda zdravá a silná:
Cvičení. Pravidelné aerobní aktivity s nízkou zátěží mohou zvýšit sílu a vytrvalost zad a umožnit svalům lépe pracovat. Chůze, jízda na kole a plavání jsou vhodnou volbou, protože nezatěžují záda ani s nimi neotřásají. Poraďte se se svým zdravotnickým týmem, které aktivity můžete vyzkoušet.
Posilujte svalovou sílu a pružnost. Cviky na břišní a zádové svaly, které posilují tělesné jádro, pomáhají tyto svaly upravit tak, aby společně podporovaly záda.
Udržujte si zdravou hmotnost. Nadváha zatěžuje zádové svaly.
Přestaňte kouřit. Kouření zvyšuje riziko bolesti zad. Riziko stoupá s počtem vykouřených cigaret denně, takže zanechání kouření může pomoci toto riziko snížit.
Vyhýbejte se pohybům, při kterých se záda kroutí nebo namáhají. Správně používat tělo:
Stojte chytře. Nehrbte se. Udržujte neutrální polohu pánve. Při dlouhém stání položte jednu nohu na nízkou podložku, abyste odlehčili dolní části zad. Střídejte chodidla. Správné držení těla může snížit zátěž zádových svalů.
Chytře seďte. Vyberte si sedadlo s dobrou oporou dolní části zad, područkami a otočnou základnou. Umístěním polštáře nebo srolovaného ručníku do malé části zad můžete udržet jejich typické zakřivení. Kolena a boky udržujte v rovině. Často měňte polohu, alespoň každou půlhodinu.
Zvedejte se chytře. Pokud je to možné, vyhněte se zvedání těžkých předmětů. Pokud musíte zvedat něco těžkého, nechte práci na nohách. Záda mějte rovná, ohýbejte se pouze v kolenou a nekruťte se. Břemeno držte těsně u těla. Pokud je předmět těžký nebo nepohodlný, najděte si partnera pro zvedání.
Samoléčba
Prvotním opatřením je samozřejmě klid, bez fyzické zátěže, je dobré stažené svaly uvolnit aplikací tepla. Pro zmírnění bolesti je vhodné použít běžně dostupná - volně prodejná nesteroidní antirevmatika, např. pro lokální aplikaci Flector gel, nebo Flector náplast. Výhodou náplasti je, že se nalepí na místo do oblasti bolesti a účinná látka se postupně uvolňuje a proniká přes kůži a působí v místě bolesti. Náplast může být nalepena po dobu 12 až 24 hodin a následně se vymění za novou. Při silnější bolesti je dobré použít analgetikum ústně - Flector Rapidcaps může navodit celkem rychlou úlevu od bolesti.
Cviky při bolestech zad
Při cvičení dýcháme tzv. hrudním dýcháním. Tedy vdechujeme do plic tak, aby se rozpínal hrudník, ne břicho. Cviky provádíme pomalu, provedeme alespoň 10 opakování.
Vzpřímený sed na židli, stáhnout břišní a hýžďové svaly, páteř do roviny, lopatky přitáhnout k sobě, vytáhnout krk a ramena stlačit dolů s rukama volně podél těla. Při nádechu zvedáme ramena směrem nahoru, s výdechem je tlačíme směrem dolů a dozadu, lopatky přitahujeme stále k sobě. Po celou dobu zůstává trup v přímé poloze, hlava je v rovině s trupem.
Sed na židli před stěnou, stehna jsou v pravém úhlu s trupem, kolena také v pravém úhlu. Stehna, kolena a chodidla jsou mírně rozkročena cca na šířku trupu. Ruce jsou vzpaženy a spojeny dlaněmi pod čelem, lokty jsou v úrovni hlavy. Dlaněmi a čelem se opíráme o stěnu. Při nádechu prohýbáme páteř směrem dozadu, při výdechu se snažíme prohnout páteř co nejvíce dopředu.
Vzpřímený sed na židli, stažené břišní a hýžďové svaly. jedna ruka je mírně přisednuta, zatímco druhou uchopíme hlavu přes temeno a pomalu ukláníme tahem hlavu na stranu zdvižené ruky. V okamžiku, kdy cítíme tah natažených svalů, tlačíme hlavou do protisměru. V této poloze vydržíme s hlubokým nádechem. Následuje hluboký výdech při kterém tlak hlavy povolíme a naopak táhneme po dobu výdechu do protisměru zdviženou rukou. Cvik opakujeme dvakrát a potom vyměníme ruce. Celkově provedeme zase přet opakování na každou stranu.
Poloha v kleče na kolenou, kyčle a kolena v pravém úhlu, natažené ruce opřené o podložku umístěné na šířku ramen. S nádechem provedeme tzv. kočičí hřbet, prohneme záda co nejvíce nahoru a hlavu ohneme tak aby se brada dotkla hrudníku. Při výdechu je prohneme co nejvíce dolů a hlavu zakloníme směrem nahoru.. V krajní poloze vždy chvíli vydržíme.
Po předchozím cviku, kdy jsme klečeli na kolenou se posadíme na paty, předkloníme trup na stehna a podložku a čelem se opřeme o podložku před koleny. ruce jsou složeny podél bérců po stranách. V této poloze vydržíme a provedeme 3x hluboký nádech do oblasti hrudního koše a následně výdech.
Vzpřímený stoj u stěny, paty, hýždě a záda jsou přitlačeny ke stěně. v této polohe vznikne přirozeně, prohnutím bederní páteře, prostor mezi stěnou a bederní páteří. Snažíme se sevřením svalů břicha a trupu a tím nakloněním pánve tento prostor co nejvíce zmenšit, za stále vzpřímené polohy. Při sevření sval provádíme hluboký výdech, při uvolnění svalů se nadechujeme.
Poloha vleže na zádech, nohy jsou zvednuté v kyčlích nad podložku. Kyčle i kolena jsou ohnuty do pravého úhlu. Kolena a kotníky jsou od sebe přibližně na šířku pánve. V této poloze se snažíme sevřením svalů břicha a trupu podsadit pánev a přitlačit bederní páteř co nejvíce k podložce. Vydechujeme při přitlačení bederní páteře k podložce, nadechujeme se při následném uvolnění svalů.
Ležíme na zádech, pokrčíme nohy v kyčlích a kolenou a rukama přitáhneme kolena k tělu. S nádechem se snažíme se odtáhnout kolena od těla za stálého přidržování, v krajní poloze setrváme 3-4 sekundy. Potom provedeme hluboký výdech a přitáhneme kolena rukama zpět k tělu tak, aby se pánev mírně zvedla nad podložku.
Vleže na zádech s mírně pokrčenými koleny a nohami opřenými o podložku, ruce máme zvednuté a sepjaté za hlavou v oblasti týlu. V klidu se nadechneme a zvedneme hlavu, kterou mírně předkloníme s rukama a horní částí trupu a lopatky co nejvíce nad podložku. V této poloze chvíli vydržíme. Pomalu pokládáme zpět a vydechneme.
Vleže na zádech máme natažené nebo mírně pokrčená kolena s nohama opřenýma o podložku. Ruce jsou ohnuté v loktech a dlaněmi sepjaté za týlem hlavy. Začínáme pravým loktem a ramenem se zvedneme s mírnou rotací trupu a současným přitažením levého kolene nad břicho se snažíme co nejvíce přiblížit pravým loktem k levému koleni. POtom se vrátíme do výchozí polohy. Následuje levý loket a pravé koleno.
Leh na zádech, ruce jsou složeny podél těla, kyčle a kolena jsou ohnuty tak, aby nohy spočívaly na podložce. Nadechneme se, následně zvedname pánev a záda nad podložku, tak že se spočineme na ramenech a chodidlech, trup vyrovnáme do roviny se stehny. V této poloze setrváme 3-4 sec., potom opět trup položíme.
Ležíme na břiše. nataženi. Obě ruce jsou složeny dlaněmi pod čelem, ohneme pravou nohu v koleni a obloukem vysouváme koleno do strany po podložce směrem k pravé paži. Pánev a břivho jsou přitisknuty k podložce. V krajní poloze vydržíme a klidně dýcháme cca 5 sec. Potom nohu přesuneme do natažení, opakujeme 3x na stehnou stranu. Potom nohy vyměníme.
Tzv. plank. V poloze na břiše se opřeme o lokty a předloktí se spojenými dlaněmi. Opřeme se o špičky nohou a trup co nejvíce vyrovnáme. V této poloze za normálního dýchání vydržíme 15 sec. Potom na 7 sec. tělo uvolníme a cvik opakujeme.
Leh na břiše. nohy natažené mírně od sebe. ruce složené pod čelem. Stáhneme břišní a hýžďové svaly a hlavou se složenýma rukama a rameny se zvedneme nad podložku, tzv. zvedačka. Při zvednutí nad podložku se nadechujeme a při povolení vydechujeme. Ve zvednuté poloze vydržíme alespoň 2-3 sekundy.
Stejný cvik jako 10, ale ruce jsou nataženy nad hlavu nebo do stran.
Některé cviky můžeme provádět na bosu, či rehabilitačním míči. Důležité pro cviky je správná technika a dýchání. Při dobrém zvládnutí popsaných cviků je možné přidat ještě alternativy. Cílem je zpevnění a posílení svalstva tzv. trupového korzetu, tedy svalů břicha - přímých a šikmých a zádových svalů.
Comentarios